Çat Çat Kulesi Tırmanışı

Çat Çat Kulesi Tırmanışı – DÖNME DOLAP ROTASI

AMASRA – KEFASER – TAŞ OCAĞI BÖLGESİ

Aykut Fenerci doğup büyüdüğü kentin değerlerine dikkat çekmek için “Kefaser Kayası”na tırmandı.
2005 yılında ekip arkadaşı Çağrı Ürünay ile yaptıkları keşif tırmanışını bu defa yeni rota arayışı ile yapan Aykut’a ekip arkadaşı Derviş Kızıltepe eşlik etti.

amasra.net olarak bizim bohçamıza da bu olayı belgelemek düştü.

AYKUT FENERCİ 2010 YILINDA EMRE PİYAN VE ONUR AYDIN İLE BİRLİKTE ALADAĞLARA TIRMANMIŞ VE “Amasrayı Seviyoruz, Temik Santral İstemiyoruz” PANKARTINI ZİRVEYE TAŞIMIŞLARDI. https://www.facebook.com/video/video.php?v=1463286756296

aykut-1

1

3

4

Amasra halkı tarafından, Taş Ocağı veya Şantiye olarak bilinen bu kayalık bölge, 1910’ lu yıllarda Fransızların sömürüsü altındayken, büyük limana mendirek yapımında taş ocağı olarak kullanılmış.Bu nedenden dolayı kaya yapısı oldukça çürük durumda. Nemli bir havaya sahip olduğu içinde oldukça yoğun bir yeşil örtüyle kaplı. Bu olumsuzluklara karşı, birkaç tane kısa, geleneksel tarzda tırmanış yapılabilecek rotalarda bulmak mümkün. Bunlarda biri, bölgenin hemen hemen sonunda, tahminime göre taş ocağı olarak kullanılmadan önce doğal bir şekilde kütlesinden koparak denize oturan ve adını “ ÇAT ÇAT “ koyduğumuz küçük bir kule.

6

9

7

Piramit şeklindeki kulenin denizden yüksekliği yaklaşık olarak 25 m kadar. Kulenin doğu yüzü hariç diğer cepheleri denizde kaldığı için faklı bir atmosferde tırmanış keyfi veriyor. Bu keyfe güneş batımı eşliğinde Amasra’ nın eşsiz manzarasını da eklersek Amasra, bize bu güzelliğini farklı bir açıdan izleme fırsatını sunuyor.

10

20

21

Kuleye ilk çıkışı, Temmuz 2005 tarihinde, Dönme Dolap rotasından gerçekleştirmiştim. Şimdiki hedefim ise; kuleye tamamen doğu yüzünden tırmanmakdı. Aşağıdan bakınca herşey yolunda gidecek gibi gözüküyordu. Ancak çatlağın sonundaki çürük kaya yapısından dolayı kuleye, tekrar Dönme Dolap rotasından tırmanmaya karar verdim. Bu durum biraz moral bozucuda olsa yapabilecek birşey yokdu.

22

23

Zirveden inişte çürük olan bu kaya yüzeyini temizlemeyi düşünerek tırmanışa devam ettim. Yaklaşık olarak VI derece zorluğundaki ve hafif negatif eğim ile başlayan rota, çürük kaya yüzeyinden dolayı kuzeye doğru yönelen sete doğru devam ediyor. Rahat olan bu setten 90 derecelik bir dönüş ile kuzey yüzüne geçiliyor. Oldukça geniş olan sette ilerlemek kolay olmasına rağmen ip sürtünmesi çok fazla olduğu için ister istemez bir istasyon kurmak gerekiyor.

24

26

27

29

30

derv

Rota, kuzey yüzünden batıya doğru dönen setin sonundan hafif pozitif  eğimle beraber,  yaklaşık IV derece zorluğunda zirveye kadar devam ediyor. Zirve aşağıdan bakınca çok küçük bir yer olarak görülsemesine karşılık, yeterince  geniş bir alana sahip. Ancak bodur ve çok sert olan ağaçlar, rahat hareket edebilmeyi ve inişi biraz zorlaştırsa da emniyet almak için oldukça sağlam durumdalar.

aykut-11

aykut-22aykut-33

38

39

40

41

42

43

45

46

47

48

50

51

52

35

36

37

Önceden planladığım gibi inişte, çürük kayaları aşağıya indirerek bir dahaki sefere çıkacağım rotayı neredeyse tamamen temizlemiş oldum.

Ayaklarım yere basdığımda ise gözlerim yine doğu yüzeyindeki bu rotayı kesiyordu.

53

54

88

AYKUT FENERCİ 2010 YILINDA EMRE PİYAN VE ONUR AYDIN İLE BİRLİKTE ALADAĞLARA TIRMANMIŞ VE “Amasrayı Seviyoruz, Temik Santral İstemiyoruz” PANKARTINI ZİRVEYE TAŞIMIŞLARDI. https://www.facebook.com/video/video.php?v=1463286756296

TEŞEKKÜRLER AYKUT…

amasra.net